32.5 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

İlk Kurşun Koşusu’nu Bidanem kazandı

İlk Kurşun Koşusu’nu Bidanem kazandı

Milli mücadele döneminde düşman işgaline karşı ilk kurşun, 19 Aralık 1918 tarihinde Hatay Dörtyol’da atılmıştır. Kara Mehmet Çavuş adlı bir Türk askerinin attığı bu kurşun direniş ruhunu canlandırmış ve halk teşkilatlanarak sonunda Fransızların yurdu terk etmek zorunda kalacağı büyük mücadeleyi başlatmıştır. Bu tarihi olayın anısına düzenlenen İlk Kurşun Koşusu
(KV-6/DHT) 5 Aralık Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromunda gerçekleşti.

4+ yaşlı Arap atlarına mahsus koşu, 1500 metre mesafe üzerinden kum pistte yapıldı. 14 safkanın start aldığı mücadeleyi Asım Fikri Advan’ın sahibi olduğu ve Ramazan Taşdelen tarafından antrene edilen Bidanem (Bozyiğit – Kirazkızı / Şövalye) isimli kısrak, jokeyi Müslüm Çelik idaresinde kazandı. Nazım Cehdi Advan yetiştirmesi olan 5 yaşındaki kır dişi at, bu yıl dördüncü galibiyetine imza attı.

Son metreleri çok çekişmeli geçen koşuda ikinciliğe Ova Kartalı (Şimşeğinoğlu – Barmeyt / Bodrum) yerleşirken, Özerdinç (Kara Yağız – Safican / Kuruşbey) üçüncü, Gümüşkesen (Turbo – Gül Tunca / Volga.2) dördüncü, Aşkartay (Hızlıtay – Zamangülü / Bilgin) da beşinci sırada yer aldı.

Kazanan Bidanem için koşudaki bitiriş derecesi 1.44.89 olurken, farklar Burun – 1/2 Boy – 2 Boy – 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

22,693BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler