16.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 23, 2022

60.TBMM Koşusu’nu Sertberk pist rekoru kırarak kazandı

 

Gazi Meclisimiz adına 60. kez koşulan, Ankara yarış sezonunun da ilk Grup 1 mücadelesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, 7 Mayıs Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda gerçekleşti.

Safkan Arap atları için Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan 60. TBMM Koşusu, 4+ yaşlı birbirinden başarılı 13 safkanın katılımıyla, 1600 metre mesafede çim pistte koşuldu. Favori olarak sahaya çıkan, F. Sedat Dağyudan’a ait Sertberk (Berksoy – Adelina / Bozdağ), jokeyi Mehmet Akyavuz’la 1.43.95’lik bitiriş derecesine imza atarak zafere adını yazdırmayı başardı.

4 yaşındaki safkan, bu sonuçla Onurkaan’ın 2012 yılı TBMM Koşusu’nda yaptığı 1.44.05’lik dereceyi geride bıraktı ve rekorun yeni sahibi oldu. Mehmet Korkmaz antrenesindeki Sertberk, sekizinci startında sekizinci galibiyetini elde ederek birincilik serisini sürdürürken, Grup koşu zaferlerini de beşe yükseltti. Toplam kariyer kazancı 3 milyon TL’yi aşan kır at, bu yıl içinde Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanırsa Triple Crown yapmış olacak ve 1.9 milyon TL’lik özel ikramiyeyi sahibine kazandıracak.

2022 yılı TBMM Koşusu’nu (Açık-G1/DHÖW/TR) izlemek için tıklayınız.

Jokeyi Sadettin Boyraz idaresinde piste çıkan Sancar (Altaha – Rengin / Halid) koşunun ikincisi olurken, Karamustafa (Caş – Akay / Bilgin) Vedat Abiş’le üçüncü, Sülünbike (Kaizbert – Romalı / Alpak) de Tolga Yıldız’la dördüncü sırada yer aldı. Demirperde (Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu) ise Ahmet Çelik’le tabelayı tamamladı. Yarışta farklar 7 Boy – 1 Boy – Boyun – 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

22,693BeğenenlerBeğen
3,321TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Son Haberler