Haberler

1948 yılından beri kesintisiz olarak düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu, bu yıl 73. kez koşuldu. 4+ yaşlı safkan Arap atlarının en prestijli sınavlarından kabul edilen bu geleneksel mücadele, 29 Mayıs Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda gerçekleştirildi.

Ankara’da sezonun 21. yarış günü 9 koşulu bir programa sahne olurken, günün en önemli randevusu, saat 16.30’da programın 6. koşusu olarak yapılan G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu’ydu. 2400 metre çim pistte yapılan yarışta, yedisi Grup koşu galibi olmak üzere birbirinden iddialı 10 safkan start aldı. Nefeslerin tutulduğu birincilik mücadelesinden zaferle ayrılan isim ise jokeyi Halis Karataş idaresinde piste çıkan, Fahriye Arslan’a ait kır erkek at Oğuzboylu (Anka – Betül / Antepli) oldu. Ümit Arslan tarafından antrene edilen, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi safkan, 4’ü G1 statüsünde olmak üzere toplamda 11. Grup koşu galibiyetine imza attı. Jokey Halis Karataş ise üst üste üçüncü, toplamda ise onuncu kez Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu zaferi yaşarken, bu alandaki liderliğini de korudu.

Koşuya tempo veren Ahmet Çelik idaresindeki Cevher (Bilgin – Mahsuse.45 / Albatur), düzlük üzerinde üçüncülüğe düşse de sonlarda tekrar yaptığı ataklarla tabelanın ikinci basamağına yerleşti. Son virajda vites arttırıp önlere gelen ve bir süre koşuya liderlik eden Hızlı Ahmet (Özgünhan – Arcivan / Atak) Barış Kurdu ile üçüncü sırada yer alırken, daha geride Demirperde (Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu) Akın Sözen’le dördüncü, Karamustafa (Caş – Akay / Bilgin) da Gökhan Kocakaya ile beşinci olarak pistten ayrıldı.

Koşuyu kazanan 6 yaşındaki Oğuzboylu için bitiriş derecesi 2.49.61 olarak kayıtlara geçti, yarıştaki farklar ise 2 Boy – 3,5 Boy – 1 Boy – 3 Boy şeklinde oluştu.

2021 yılı Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu’nu (Açık-G1/DHT/TR) izlemek için tıklayınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir