Haberler

100 sene önce, 23 Nisan 1920’de açılan Gazi Meclisimiz adına bu yıl 58.’si düzenlenen TBMM Koşusu, sezonun ilk Grup 1 mücadelesi olarak 4 Temmuz Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda gerçekleşti.

Ankara’da sezonun 9. yarış gününde 11 koşulu bir program vardı. 4+ yaşlı safkan Arap atlarına mahsus TBMM Koşusu (Açık-G1/DHT/TR) ise günün 9. mücadelesi olarak saat 17.00’de koşuldu. Geçmiş performansları ve başarılı kariyerleriyle göz dolduran 12 erkek safkan 860.000 TL birincilik ikramiyesi için piste çıktı. Son metreleri çetin bir mücadeleye sahne olan koşuda, Baş Hükümdar potoyu önde bulsa da Komiserler Kurulu’nun re’sen yaptığı inceleme sonucu, rakibinin koşu yoluna müdahale ettiği gerekçesiyle ikinciliğe alındı. Yarışı ikinci sırada tamamlayan Özcan Yıldırım idaresindeki Karamustafa (Caş – Akay / Bilgin) ise birinci ilan edildi. Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmeleri yetiştirmesi Karamustafa, yaklaşık 10 ay önce başladığı ve henüz 7. startını aldığı yarış kariyerinde 4. galibiyetine ulaştı. Antrenörlüğünü Şaban Öncel’in üstlendiği 5 yaşındaki al at daha önce katıldığı Cumhuriyet (G1), Şirinyer (G2) ve 23 Nisan (G3) Koşularından ikincilikle ayrılmıştı. Bugünkü sonuçla safkan, ilk Grup koşu birinciliğine imza atmış oldu.

Safkan Arap atları için Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan bu büyük randevuda 1.45.55’lik bir derece yapan, Ayhan Kurşun idaresindeki Baş Hükümdar (Haberkan – Gündoğuşu / Yaşarcık) Komiser Kurulu kararıyla ikinci oldu. Cem Kartal’a ait 4 yaşlı safkan, tümü Grup statüsündeki son 5 koşusunun 4’ünü kazanma başarısı göstermişti. Bu ikilinin gerisinde Sabri Aksu’nun sahibi olduğu, geçen yılın galibi Denizim (Altaha – İlkehanım / Yelhan) jokeyi Akın Sözen’le üçüncü olurken, ekürisi Demirperde (Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu) de Ahmet Çelik idaresinde dördüncülüğe yerleşti. Lale M. Atman’ın 2019 yılı Cumhuriyet Koşusu (G1) galibi safkanı Sürgüntay (Sonalp – Benil / Ağa Karaca) ise daimi jokeyi Halis Karataş ile tabelanın beşinci basamağında kendine yer buldu.

Kazanan Karamustafa için koşudaki bitiriş derecesi 1.45.72 olurken, farklar 1 Boy – 1,5 Boy – Burun – Baş şeklinde kayıtlara geçti.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir