Haberler

Uluslararası Yarış Festivali’nin Arap atları için en önemli yarışı olan Malazgirt Koşusu, Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt Savaşı ile Türklerin Anadolu topraklarına kalıcı olarak ayak bastığını ilan eden zaferinin hatırasına 8 Eylül Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.3+ yaşlı safkan Arap atlarına mahsus (Açık-G3/ULS-W/26) koşu; Topkapı ve Boğaziçi koşularının da yer aldığı 9 koşulu programın 8. mücadelesi olarak saat 17.30’da koşuldu. Sabri Aksu’nun sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi DENİZİM (Altaha – İlkehanım / Yelhan) jokeyi Halis Karataş idaresinde potoyu rakiplerinin önünde bulan safkan oldu. Alper Ciğer tarafından antrene edilen 6 yaşındaki kır at, bu yıl start aldığı G1 TBMM Koşusu’nu da kazanma başarısı göstermişti.

1600 metre çim pistte yapılan bu zorlu sınavda ikinciliğe, son iki startında Ali Rıza Bey (G2) ve Bursa Vali (G3) Koşularını kazanan YELTAY (Güntay – Yeldem / Pegasus) Selim Kaya’yla yerleşti. Mustafa Çiçek idaresindeki KASMANBEY (Caş – Almimruhiye.25 / Alaz) üçüncü olurken, TALİPHAN (Caş – Kutbike / Odinhan) da Ahmet Çelik’le tabelayı tamamlayan safkan oldu.

Koşunun birincilik ikramiyesi 190.000 TL’ydi. Kazanan DENİZİM için bitiriş derecesi 1.45.35, koşudaki farklar ise Baş – 3 Boy – 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir