Haberler

arım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarında kurulan haralar ile Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Devlet Üretme Çiftlikleri’nin birleşmesiyle oluşmuştur. Gerektiğinde halkın gıda ihtiyacını karşılamak, uyguladığı modern teknikler ile çiftçilere önderlik ve öğreticilik yapmak TİGEM’in misyonlarından bazılarıdır. 5 Eylül Perşembe günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda bu güzide kurum adına düzenlenen (Açık – G2 / DH) koşu, sezonun 3 yaşlı Arap tayları için en önemli mücadelelerinden biriydi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 3 yaşlı safkan Arap taylarına mahsus yarışta 9 isim sahne aldı. Parlak performanslı isimlerin mücadele verdiği 2019 yılı TİGEM Koşusu‘nu, Sabri Aksu‘nun sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi al erkek tay DEMİRPERDE (Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu) jokeyi Halis Karataş idaresinde kazanmayı başardı. Alper Ciğer tarafından antrene edilen DEMİRPERDE, 2 koşu aranın ardından yeniden birincilik elde etti. Safkan ayrıca, 18 Temmuz tarihinde koşulan Karacabey Tarım İşletmesi Koşusu’nu (G2) Akın Sözen ile kazanmayı başarmıştı.

Çim pistte 1400 metre mesafede koşulan yarışın ikinciliği için üst düzey bir mücadele yaşanırken, bu mücadeleden galip ayrılan Gökhan Kocakaya idaresindeki CEVHERİZADE (Hızlıtay – Venüs / Araslı) oldu. TİGEM Koşusu’nda üçüncülüğü, Özcan Yıldırım idaresindeki ANAYURT (Ayabakan – Ferayi / Şövalye) elde ederken, AŞKABAT (Bozok – Nargül / Emael) ise Selim Kaya ile bu önemli koşuda tabelayı tamamlayan isim oldu.

238.000 TL ikramiyeli koşuda kazanan DEMİRPERDE için bitiriş derecesi 1.31.76 olarak kayıtlara geçerken, farklar 4,5 Boy – Burun – 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir