Haberler

1865 yılında Sultansuyu Çiftlikatu Hümayun adıyla kurulan, 1984 yılından bu yana da TİGEM bünyesinde bulunan Sultansuyu Tarım İşletmesi; tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmetleri üretmek amacı ile faaliyet gösteren özerk bir devlet kuruluşudur. Yetiştirdiği Arap atlarıyla Türk atçılığına da çok önemli katkıları olan Sultansuyu Tarım İşletmesi adına Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda düzenlenen G2 düzeyli koşu, 31 Ağustos Cumartesi günü programın en önemli mücadelesiydi.4 yaşlı Arap atlarına mahsus (Açık-G2/DH) koşuda 9 safkan start aldı. Sultansuyu Tarım İşletmeleri tarafından yetiştirilen ve Enver Yıldız’ın sahibi olduğu başarılı kısrak ATEŞBİBİ (Ateştopu – Bibi / Berkoş) jokeyi Ahmet Çelik ile galibiyete ulaşan isim oldu. Son olarak geçtiğimiz hafta İstanbul’daki Halide Edip Adıvar Koşusu’na (G3) katılan Seniha Şenantrenesindeki al kısrak bu koşudan ikincilikle ayrılmıştı.Jenerasyonunun iddialı temsilcilerini bir araya getiren 238.000 TL birincilik ikramiyeli bu koşu, 1500 metre kum pistte gerçekleşti. Kariyerinde iki Grup koşu galibiyeti bulunan OĞUZBOYLU (Anka – Betül / Antepli) Gökhan Kocakaya idaresinde ikinciliğe yerleşirken, Halis Karataş ile piste çıkan ÖZBİLDEN (Özgünhan – Neşe / Tulyad) üçüncü, ÖZBATU (Tamerinoğlu – Afitap / Albatur) ise Mehmet Akyavuz’la dördüncü oldu.ATEŞBİBİ için koşudaki bitiriş derecesi 1.43.99 olurken, farklar 1,5 Boy – 1/2 Boy – 4,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından düzenlenen törende kazanan safkanın sahibi adına Engin Yıldız’a kupasını TİGEM Atçılık Daire Başkanı Dr. Nadi Çolakoğlu verdi.

Dr. Nadi Çolakoğlu, kazanan kısrağın yetiştirildiği ve koşunun adına düzenlendiği Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin Müdürü Ahmet Karakeçe’ye de bir kupa takdim etti.

Şeref Tribünü’ndeki törene TİGEM At Sağlığı ve Soy Kütüğü Şube Müdürü Ahmet Emin Böcügözlü, Anadolu Tarım İşletmesi Müdürü Yıldıray Çil, Sultansuyu Tarım İşletmesi Atçılık Şube Şefi ve Veteriner Hekim Abdullah Güler, Anadolu Tarım İşletmesi Atçılık Şube Şefi ve Veteriner Hekim Gürcan Çağdaş Dik ile Ankara Hipodrom Müdürü Adnan Demirci de katıldı.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir