Haberler

Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca savaşarak şehrini bağımsızlığa kavuşturan Şanlıurfa’nın Kurtuluşu’nun 99. yılı adına düzenlenen (A3) mücadele, 4 Nisan Perşembe akşamı Şanlıurfa Hipodromu’nda gerçekleşti.

Tarihe Urfa Savunması veya Urfa Muharebesi olarak geçen bu önemli mücadele, Türk kuvvetlerinin kesin ve mutlak bir zaferi ile 11 Nisan 1921 tarihinde neticelenmiştir. Bu büyük zafer adına düzenlenmekte olan Şanlıurfa’nın Kurtuluşu Koşusu (Açık – A3 / DHT) 4+ yaşlı safkan Arap atlarının katılımıyla 4 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de gerçekleşti. Koşuyu, Nuri Canpolat‘ın sahibi olduğu 5 yaşındaki kır erkek safkan İPEKÇİHAN (Gobakbey – Rüzgariye / Rüzgar 30) jokeyi Halil Parıldaridaresinde kazanmayı başardı.

Kum pistte koşulan 1200 metre mesafeli mücadelenin ikinciliğini, Mehmet Akyavuz idaresindeki BİLDENHAN (Ateştopu – Neşe / Tulyad) elde ederken, YILDIZABAKAN (Gobakbey – Özkangülü / Kayhanbey) Necmi Altın idaresinde üçüncü, sezonun bu önemli randevusuna Ali Can Binizetoğlu ile katılan PİRSUS (Yalaz – Nalbantkızı / Sava) ise tabelanın son basamağının sahibi oldu.

87.500 TL birincilik ikramiyeli mücadelede kazanan İPEKÇİHAN için bitiriş derecesi 1.24.09 olarak kayıtlara geçerken, farklar 1/2 Boy – 3,5 Boy – 4 Boyşeklinde sonuçland Koşunun ardından düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına Mustafa Çeçan’a kupasını, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İmam Katı verdi.Törene, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Çakmaklı ile Şanlıurfa Hipodrom Müdürü Mehmet Kazoğlu da katıldı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir