Haberler

Mîsâk-ı Millî, 28 Ocak 1920’de İstanbul’da toplanan son Mebuslar Meclisi’nin kabul ettiği “Ulusal Yemin”imizdir ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasi manifestosudur. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ile siyasi ve ekonomik bağımsızlığına yönelik maddelerden oluşur. Bu kararın alınması, İstanbul’un işgaline ve Meclis’in İngilizlerce basılarak milletvekillerinin tutuklanmasına sebep olmuş, aynı zamanda Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da toplanmasına da zemin hazırlamıştır. Sonuçta, Misak-ı Milli doğrultusunda gerçekleşen Milli Mücadelemiz başarıya ulaşmış ve Lozan Antlaşması’nın içeriği de büyük ölçüde buna uygun olarak şekillenmiştir. Türk halkının bağımsızlık arzusunun bir tecellisi olan bu kavram, 23 yıldır adına düzenlenen koşularla yeniden idrak edilmektedir

Bu yıl 24.’sü düzenlenen Misak-ı Milli Koşusu (Açık-A3/DHÖ) 26 Ocak Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda tecrübeli Arap safkanların katılımıyla gerçekleşti.Adana’da sezonun 11. yarış gününde 6 koşulu bir program vardı. 5+ yaşlı safkan Arap atlarına mahsus Misak-ı Milli Koşusu, günün en önemli mücadelesi olarak saat 16.00’da koşuldu. Ali Yıldız’ın, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi atı ARTUKLU (Ayabakan – Mesrure.55 /Alkuruş.13) koşunun ilk metrelerinde liderliği aldı ve elde ettiği avantajı potoya taşıyarak jokeyi Mücahit Bayır’la önemli bir zafere imza attı. Ramazan Taşdelen tarafından antrene edilen 5 yaşındaki al erkek safkan son galibiyetine geçtiğimiz yıl Ağustos ayındaki Sultansuyu Tarım İşletmesi Koşusu’nda (G2) ulaşmış, 18 gün önceki son startında ise Adana Koşusu (G3) dördüncüsü olmuştu.

Toplam 5 başarılı safkanı bir araya getiren yarış, kum pistte 1500 metre mesafe üzerinden yapıldı. Bu koşuda ilk kez start alan bir diğer 5 yaşlı safkan BAY EMİR (Kaizbert – Yelhanım / Yelhan) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde ikinciliğe yerleşti. Geçen senenin galibi, 8 yaşındaki AŞEMEZ(Yalaz – Dilayda / Kalamış) daimi jokeyi Deniz Yıldız ile üçüncülükte kendine yer bulurken, 2017’de ikinci, 2018’de de dördüncü olan BİLDENHAN(Ateştopu – Neşe / Tulyad) baştan sona liderlik mücadelesinin içinde yer almasına karşın Gökhan Kocakaya ile tabelayı tamamlayan isim oldu.

ARTUKLU’nun 1.43.61’lik dereceyle kazandığı mücadelede farklar 1,5 Boy – 1/2 Boy – 2 Boy şeklinde oluştu.

118.000 TL birincilik ikramiyesi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir