Haberler

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde safkan Arap atçılığımızın ıslahı için yurt dışında iyi aygır arayışına girilmiştir. Atatürk’ün emriyle Arap coğrafyasını tarayan bir ekip, Bağdat’tan özel olarak seçtiği “Sa’d” isimli safkanı satın alarak Türkiye’ye getirmiştir. Böylece ülkemizdeki safkan Arap atlarının 6 temel kan hattından biri olan “Saad” sülalesi BABA SAAD ile başlamıştır (Diğer sülaleler; Hilalüzzaman, Kuruş, Berk, Alkuruş ve Seklavi).

1928-1950 yılları arası 22 sene yaşam süren ve 17 sene damızlık olarak hizmet veren safkandan 147 tay alınmıştır. Anası “Ümü Küheyletül Sa’de”, babası “Ebu Küheyletül Cietni”dir. Baba Saad’ın, kendisiyle aynı dönemde alınan Baba Kuruş ile birlikte TİGEM’in Karacabey’deki harasında anıt mezarları bulunmaktadır.

Bu efsane aygır adına düzenlenen (Açık-G3/DHT) koşu İzmir Şirinyer Hipodromu’nda 6 Ocak Pazar günü, programın en önemli mücadelesi olarak gerçekleşti.İzmir’de sezonun 3. yarış gününde 4+ yaşlı safkan Araplara mahsus olarak yapılan koşuya birbirinden başarılı 6 at katıldı. Yarışı starttan itibaren ikincilikte takip eden TARIKHAN (Horasanlı – Şebo / Haberbatur) son düzlükte jokeyi Gökhan Kocakaya’nın teşvikleriyle liderliği aldı ve rakiplerinin ataklarına başarıyla cevap vererek potoyu önde bulan isim oldu. İrfan Suat Kutlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Melih Mehmet İnalantrenesindeki 6 yaşlı kır at, Uludağ (A3) ve Kanije (G3) Koşularının ardından Babasaad Koşusu’nu da kazanarak üst üste 3 galibiyetlik bir seriye ulaştı. Ayrıca bu koşuyla birlikte İzmir kum pistinde start aldığı son 7 yarışı da birincilikle tamamlamış oldu.Nemli kum pistte 2200 metre mesafede gerçekleşen mücadelenin ikincisi, bu koşuyu son iki yıldır galip tamamlayan YILMABAŞAR (Tamerinoğlu – Seyyare.55 / Taşkent) ve jokeyi Selim Kaya oldu. 8 yaşındaki kır erkek safkan dış kulvardan etkili ataklar sergilese de rakibinin baş farkıyla gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Bir diğer başarılı isim olan, 2017 yılı Veliefendi Koşusu (G1) galibi SEMEND (Halid – Betülüm / Tamerinoğlu) ise jokeyi Murat Gündüzeli idaresinde rahat bir tempoyla iç kulvardan gelerek üçüncülüğe yerleşti. Yarışın favorisi, geçtiğimiz yılın G1 Niğbolu ve Veliefendi Koşuları galibi SERDÜMEN (Tamerinoğlu – Birgican / Çelebi.1) de Özcan Yıldırım ile tabelayı tamamladı.2.38.74’lük dereceyle TARIKHAN’ın kazandığı koşuda farklar Baş – 4 Boy – 5 Boy şeklinde sonuçlandı.135.000 TL birincilik ikramiyeli 2018 yılı Babasaad Koşusu


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir