Haberler

Seyhan ve Ceyhan Nehirlerinin suladığı verimli toprakları ve coğrafi konumu nedeni ile tarih öncesi çağlardan beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Adana; zengin kültürel mirası ve ticaret hacmiyle ülkemiz için de büyük önem arz etmektedir. Belirgin tarihi M.Ö. 6000 yıllarına dayanır. İsminin geçtiği en eski kaynak ise yörenin adının “Uru Adania” (Adana Bölgesi) olarak belirtildiği, M.Ö. 1650 yıllarından kalan Hitit tabletleridir. Bugün 15 ilçesi, 829 mahallesi ve 2 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 6. şehridir. Çukurova’nın merkezindeki bu kıymetli ilimiz adına Adana Yeşiloba Hipodromu’nda düzenlenen G3 koşu, 8 Ocak Salı günü programın en önemli mücadelesi olarak gerçekleşti.Adana’da sezonun 4. yarış gününde 7 koşulu program dahilinde gerçekleşen 2019 yılı Adana Koşusu, hafif sağanak yağışlı bir havada ve sulu kum pistte koşuldu. 4+ yaşlı 6 safkan Arap atının katıldığı mücadelede; Fahriye Arslan’a ait, Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi OĞUZBOYLU (Anka –Betül / Antepli), jokeyi Özcan Yıldırım’la galibiyete uzanmayı başardı. 4 yaşındaki kır erkek safkan son startında Adana’daki bir diğer G3 mücadele olan Şekerpınar Koşusu’nu zaferle noktalamıştı.

2000 metre kum pistteki yarışın ikincisi, son galibiyetini Yalova Koşusu’nda(A3) elde eden, Ahmet Çelik idaresindeki ATASOY (Kara Yağız – Semir / Volga.2) oldu. Koşunun ağır favorisi başarılı safkan AŞEMEZ (Yalaz – Dilayda / Kalamış) jokeyi Deniz Yıldız ile üçüncü olurken, Sultansuyu Tarım İşletmesi Koşusu (G2) galibi ARTUKLU (Ayabakan – Mesrure.55 / Alkuruş.13) da Gökhan Kocakaya’yla tabelayı tamamladı.

Kazanan safkan için bitiriş derecesi 2.24.45 olarak kayıtlara geçti ve farklar 5 Boy – 1 Boy – 3,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

135.000 TL birincilik ikramiyesi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir