Haberler

Bu yıl 56.’sı gerçekleşen ve Türk Arap atçılığının son dönemlerine damga vurmayı başarmış birbirinden değerli 14 safkan Arap atının keyifli mücadelesine tanık olunan Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, 5 Mayıs Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleşti.

Safkan Arap atlarının Triple Crown (Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanması gereken koşulardan ilkini oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu’nu (Açık-G1/DHT/TR) (Diğerleri 22 Temmuz günü Niğbolu Koşusu ve 16 Eylül günü koşulacak Veliefendi Koşusu) koşuya katılan 4 yaşlı 4 safkandan biri olan, Talip Öztürk‘ün sahibi olduğu, Ahmet Kavrantarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Bahattin Dağ‘ın yaptığı TALİPHAN(Caş – Kutbike / Odinhan) jokeyi Uğur Polat ile kazandı.

202 günlük bir aranın ardından ilk koşusuna çıkan TALİPHAN, elde ettiği bu koşu birinciliği ile, Triple Crown yapma şansı bulunan tek safkan olmayı başardı. TALİPHAN son olarak, 30 Eylül 2017 tarihinde katıldığı Hatay Koşusu’nu (G1), bugünkü jokeyi Uğur Polat idaresinde kazanmayı başarmıştı.

Birincilik ikramiyesi 825.000 TL, yetiştiricilik toplam priminin 350.625 TL olduğu koşu, çim pistte 1600 metre mesafede gerçekleşti. Kazanan TALİPHAN için bitiriş derecesi 1.45.39 olurken, farklar Baş – Baş – Baş şeklinde sonuçlandı.

Müthiş bir finale sahne olan ve adına yakışır büyüklükte bir mücadelenin izlendiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu’nda, kazanan TALİPHAN isimli safkanın ardında ikinciliği, Tolga Yıldız ile sezonun bu önemli randevusunda boy gösteren BATMANASLANI (Tamerinoğlu – Kırsultan / Demirkır) elde ederken, dış kulvardan son derece etkili ataklar sergileyen ALTINCI HİS(Özgünhan – Serengül / Sergen) Gökhan Kocakaya ile üçüncü, jenerasyonunun bir diğer klas ismi SAADIN GÜCÜ (İzbatur – Allıbahar / Sideways) ise Özcan Yıldırım ile tabelanın son basamağının sahibi oldu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir